Kategorie
aktualności książka wiek 4

Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt – wiek 4+

„Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt” Mike’a Unwina i Jenni Desmond to ciekawa propozycja książki popularnonaukowej dla dzieci, która podejmuję tematykę migracji zwierząt. Gdyby zapytać nas, co na ten temat wiemy, przytoczmy przykłady wędrówek żurawi czy bocianów, które odlatują do ciepłych krajów, kiedy w Polsce zaczyna się okres jesienno-zimowy. Związane jest to oczywiście z potrzebą poszukiwania pożywienia, wychowania potomstwa czy schronienia się przed niskimi temperaturami. Robi to ogromna liczba gatunków zwierząt na Ziemi. Książka Mike’a Unwina i Jenni Desmond zarówno treścią jak i pięknymi ilustracjami, pokazuje młodym czytelnikom aż 20 gatunków zwierząt, które migrują po całym świecie, pokonując ogromne odległości, by przetrwać, rozmnażać się, czy przystosowywać się do nowych warunków środowiskowych. Dowiemy się np., że humbaki podróżują nawet 25 000 km co roku, aby spędzić lato w cieplejszych australijskich wodach, a rybitwa popielata pokonuje rocznie 96 tys. km, gdzie lato spędza na jednym biegunie Ziemi, a potem 6 miesięcy później wędruje na drugi biegun. Ciekawym przykładem mogą też być danaidy wędrowne, pomarańczowe motyle, które lecą z USA lub południowej Kanady do Meksyku pokonując przy tym prawie 5000 km.

„Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt” to książka dla dzieci, dlatego tekstu jest tutaj w sam raz, ilustracje utrzymane są w spokojnej kolorystyce i idealnie komponują się z przekazywaną treścią. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie na końcu książki mapy, która pokazuje wszystkie opisane wędrówki migracyjne.

„Migracje” spodobają się nie tylko tym młodym czytelnikom, którzy kochają przyrodę, ale też każdemu, kto ceni dobrą dziecięcą literaturę popularnonaukową. Ta książka uczy, uwrażliwia i pozostawia w czytelniku poczucie zrozumienia i szacunku do zjawiska migracji zwierząt na świecie.

Autor – Mike Unwin
Ilustracje – Jenni Desmond
Tłumaczenie – Marta Duda-Gryc
Wydawnictwo – Czytalisek
Rok wydania – 2022
Oprawa – twarda
Format – 29x10x21 cm
Ilość stron – 48
Wiek – 4+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂

Dodaj komentarz