Kategorie
aktualności książka wiek 6

Pinokio – wiek 6+

Kto nie zna przygód Pinokia? To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci bajkowych literatury dziecięcej. To klasyk, który doczekał się licznych teatralnych i filmowych ekranizacji oraz ich sequeli. Carl Collodi, autor przygód o drewnianym chłopczyku, na początku wydawał opowieść w odcinkach w latach 1881-1883. Z czasem, kiedy powieść stawała się coraz bardziej popularna, wiele wydawnictw chciało ją mieć w swoim spisie.   
,,Pinokio. Historia pajacyka” to opowieść o niegrzecznym, leniwym drewnianym pajacyku, który nie słuchał dorosłych i często przeświadczony o swojej racji, narażał się wielu napotkanym osobom. Wystrugał go z magicznego drewna Dżepetto – stary i samotny majster, który pragnął mieć syna. Niestety od początku charakter i zachowanie Pinokia przynosiły ojcu wiele zmartwień. W końcu drewniany chłopczyk wyrusza w świat będąc przekonanym, że świetnie sobie poradzi i, że niepotrzebnie niczyjej pomocy i rad wychowawczych. Duże problemy zaczynają się wtedy, kiedy Pinokio musi odróżnić dobro od zła oraz nauczyć się przezwyciężać pokusy. Ostatecznie jednak zaczyna rozumieć, jakim był egoistą i kto naprawdę jest mu życzliwy. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do domu do ojca. W nagrodę za swoją przemianę staje się prawdziwym chłopcem. 
Na naszym rodzimym rynku książkowym jest wiele dostępnych wydań Pinokia. Ta, którą opisuje pochodzi z wydawnictwa Media Rodzina. To pozycja, która wiernie przedstawia XIX-wieczną historie naszego bohatera i została przetłumaczona z oryginału przez Jarosława Mikołajewskiego. Nie znajdziecie w niej disneyowskich uproszczeń czy łagodzenia fabuły.  Przekaz, jaki pozostawia nam Pinokio jest dość wyraźny, moralność, uniwersalne wartości i wiedza ułatwiają nam podejmowanie dobrych decyzji i unikanie oszustw.

Autor – Collodi Carlo
Ilustracje – Roberto Innocenti
Tłumaczenie – Jarosław Mikołajewski
Wydawnictwo – Media Rodzina
Rok wydania – 2011
Oprawa – twarda
Format – 22.0 x 29.5cm
Ilość stron – 208
Wiek – 6+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂