Kategorie
aktualności książka wiek 6

Pszczoły – wiek 6+

Po co nam pszczoły?
Po pierwsze.
Aż jedna trzecia tego, co jemy, jest w jakiś sposób zależna od pracy pszczół. A 75 proc. wszystkich roślin w ekosystemach lądowych jest zapylanych przez pszczołowate.
Po drugie.
Dzięki pszczołowatym możemy cieszyć się nie tylko jedzeniem, ale i śpiewem ptaków. Wiele z nich bowiem żywi się owocami zapylanymi przez owady.
Po trzecie.
Dzięki pracy zapylaczy mamy tak dobry dostęp do bawełny i możemy cieszyć się stosunkowo niedrogimi ubraniami z naturalnych włókien, nie musząc decydować się na syntetyczne zamienniki.
Po czwarte.
To dzięki zapylaczom możemy cieszyć się rosnącymi na dziko, kolorowymi łąkami pełnymi kwiatów.
Po piąte.
Pszczoły mają wpływ nie tylko na ilość jedzenia, ale też na jego jakość. To dzięki nim owoce są słodsze i smaczniejsze, a uprawy żyźniejsze.

Można by tak jeszcze długo wymieniać dobroci o tych pracowitych żyjątkach. Pszczoły naprawdę żądzą naszą przyrodą.
Album “Pszczoły” Wojciecha Grajkowskiego, doktora biologi i Piotra Sochy, rysownika to wspaniała podróż po świecie tych pożytecznych owadów. Na 37 tablicach duet ten zamieścił mnóstwo informacji o pszczołach, ich budowie, pochodzeniu i znaczeniu w ekosystemie. Opisali również historię pszczelarstwa, wytłumaczyli na czym polega praca pszczelarzy oraz zaprezentowali narzędzia, którymi się posługują. Dodatkowo w książce mali czytelnicy znajdą kilka ciekawych historii związane z tymi owadami m.in. tę o Napoleonie Bonapartem, który symbol burbońskiej lilijki zastąpił wizerunkiem pszczoły.
“Pszczoły” są naprawdę pięknie wydane, zadbano o każdy detal. To album mądrością i miodem płynący, na pewno spodoba się Waszym dzieciakom. Gorąco polecam!

Autor – Wojciech Grajkowski
Ilustracje – Piotr Socha
Wydawnictwo – Dwie Siostry
Rok wydania – 2015
Oprawa – twarda
Ilość stron – 72
Wiek – 6+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂