Kategorie
aktualności książka wiek 8

Tatuś Muminka i morze – wiek 8+

“Tatuś Muminka i morze” to niezwykle interesująca i wciągająca opowieść o Muminkach autorstwa Tove Janssona. Jest to jedna z najlepszych części, jakie miałem przyjemność czytać, chociaż uwielbiam wszystkie historie ze świata tych przesympatycznych bohaterów. Jedną z największych zalet tej książki jest to, że można ją czytać odrębnie, nie znając wcześniejszych części cyklu.
W “Tatusiu Muminka i morzu” pojawiają się nam dobrze znane postacie, takie jak Muminek, mała Mi, Mamusia i tatuś. Wyspa na której przebywają nasi bohaterowie poprzez swój klimat i tajemniczość ma ogromny wpływ na wszystkich, którzy na niej przebywają. Tatuś Muminka zostaje latarnikiem na wyspie, gdzie staje się odkrywcą, badaczem i poławiaczem. Mamusia zaś wciela się w rolę ogrodniczki i utalentowanej malarki, a Muminek odkrywa w sobie duszę myśliciela i filozofa, co dla niego i dla nas jest ogromnym zaskoczeniem.
Każda postać na swój sposób stara się radzić sobie z tym miejscem i jego wpływem na ich życie. W tym samotnym miejscu każdy z Muminków odkrywa siebie na nowo. Wszyscy zanurzają się w swych myślach i zmagają się czymś wcześniej dla siebie nieznanym. Choć na pozór wyspa wydaje się urokliwa, to szybko okazuje się, że coś na niej działa i wpływa negatywnie na mieszkańców. Jednym z przykładów jest postać Mamusi Muminka, która na wyspie zapomina o swojej torebce, która zawsze była dla niej nieodzownym dodatkiem. Bez torebki Mamusia wydaje się tracić swoją tożsamość, pomimo odkrycia pasji gotowania i malarstwa.

Podsumowując, “Tatuś Muminka i morze” to fascynująca i wciągająca opowieść o odkrywaniu samego siebie i znajdowaniu siły w trudnych sytuacjach. To książka, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno fanom Muminków, jak i nowym czytelnikom.

Autor – Tove Jansson
Ilustracje – Tove Jansson
Tłumaczenie – Teresa Chłapowska
Wydawnictwo – Nasza Księgarnia
Rok wydania – 2023 (wznowienie)
Oprawa – twarda
Format – 18 x 20 x 14 cm
Ilość stron – 256
Wiek – 8+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂

Dodaj komentarz