Kategorie
aktualności książka wiek 9

Wielka księga Klary – wiek 9+

“Wielka księga Klary” Marcina Wichy to niezwykle zabawna i dowcipna książka, która opowiada o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki o imieniu Klara. Choć jej życie wydaje się być zwykłe – mieszka z rodzicami i młodszym bratem, chodzi do zwykłej szkoły i nie ma nawet psa – to jednak sposób, w jaki opisuje je w swoim tajnym dzienniku, sprawia, że czytelnik nie może przestać się uśmiechać.
Wicha, laureat Paszportu POLITYKI, nagrody Nike i Nagrody Gombrowicza, w “Wielkiej księdze Klary” podobnie jak w przypadku przygód Mikołajka René Goscinny’ego, doskonale bawi zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Młodsze dzieci będą się śmiały z zabawnych sytuacji, w jakie wpada Klara, takich jak pożyczanie od babci walizki na kółkach na swoje szkolne podręczniki czy śpiewanie piosenki o sieci sklepów  z logiem biedronki. Natomiast dorośli czytelnicy docenią wyśmiewanie absurdów polskiego systemu edukacji, konsumpcjonizmu czy przemysłu turystycznego.
Jednym z największych atutów tej książki jest humor, z jakim autor wytyka absurdy i nonsensy otaczającego nas świata. Opisuje przaśny przemysł turystyczny z jego kiczowatymi pamiątkami, strusiami w gospodarstwach agroturystycznych i walkami o jedzenie ze szwedzkiego stołu. Wyśmiewa również bezrefleksyjne podążanie za modami, zarówno wychowawczymi, jak i konsumenckimi, które ulegają nawet dzieci. Treść książki uzupełniają ilustracje Zofii Dzierżawskiej, które w trafny sposób podkreślają komizm opisanych przygód.
Czytając “Wielką księgę Klary”, nie sposób nie polubić głównej bohaterki. Klara zaskakuje celnością swoich obserwacji, pozorną naiwnością opisów, które jednak wywołują komiczny efekt, oraz swoim niepowtarzalnym poczuciem humoru. Choć czasem myli podobnie brzmiące pojęcia czy przekręca nazwy własne, to właśnie to nadaje jej autentyczności jako dziecięcego narratora. Jednak warto zauważyć, że może to niesie ryzyko utrwalenia błędnych form u mniej wyrobionych użytkowników języka.
Perypetie rodziny Chawiczewskich, zwłaszcza związane z rodzicielstwem i szkołą, są opisane nie tylko w humorystyczny sposób, ale również z dużą czułością i empatią. Autor doskonale oddaje codzienne wyzwania, z jakimi muszą zmagać się rodzice. “Wielka księga Klary” to książka, która zarówno bawi, uczy i pozostawia po sobie poczucie refleksyjnego odprężenia. Gorąco polecam!

Autor – Marcin Wicha
Ilustracje – Zofia Dzierżawska
Wydawnictwo – Mamania
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Format – 30 x 22,9 x 17,3 cm
Ilość stron – 400
Wiek – 9+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂

Dodaj komentarz