Kategorie
aktualności książka wiek 6

Życie Mrówki – wiek 6+

“Życie Mrówki” Linny Gottfridsson to nowa książka dla dzieci wydana przez poznańskie wydawnictwo Zakamarki, a zarazem pierwsza z trzech części opowiadających o przygodach Mrówki – sześcioletniego chłopca. Autorka odważnie podejmuje trudny temat rozwodu rodziców, przedstawiając go w sposób prosty, uczciwy i pełen wrażliwości.

Mrówka jest zwykłym chłopcem, który wprowadza młodego czytelnika w swoje dziecięce życie – chodzi do przedszkola, ma przyjaciół, uwielbia zabawy i posiada wiele marzeń, takich jak na przykład posiadanie kota. Jednak ostatnio jego rodzice coraz częściej rozmawiają po angielsku, kłócą się i coś ukrywają. Mrówka wie, że coś jest nie tak i zastanawia się, co się stanie, jeśli jego rodzice zdecydują się rozstać.
Jestem pod wrażeniem podejścia autorki do trudnego tematu rozwodu rodziców. Linny Gottfridsson opowiada o nim bez niedomówień, pokazuje jak przeżywają go dzieci i jakie emocje im towarzyszą. Jednocześnie robi to z dużym wyczuciem i wrażliwością, nie bagatelizując uczuć dziecka.

Książka jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, co sprawia, że jest przyjazna dla początkujących czytelników. Duże litery i powiększone odstępy ułatwiają czytanie, a czarno-białe ilustracje nie rozpraszają uwagi od tekstu. Ilustracje autorstwa Emmy Adbåge są niezwykle charakterystyczne, pełne dziecięcego spojrzenia na świat, co świetnie komponuje się z fabułą.

“Życie Mrówki” to książka, która może być pomocna dla dzieci przeżywających rozwód rodziców, ale również dla tych, którzy jedynie słyszeli o takiej sytuacji u swoich rówieśników. Pokazuje, że czasem rozwód może być najlepszym wyjściem, ale także że można go przejść w sposób, który minimalizuje traumę dziecka. To ważna lektura, która uczy empatii, zrozumienia i akceptacji zmian w życiu.
Polecam ją wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pedagogom, którzy chcą otwarcie rozmawiać z dziećmi na temat rozwodu rodziców.

Autorka – Linn Gottfridsson
Ilustracje – Emma Adbage
Tłumaczenie – Barbara Jankowska
Wydawnictwo – Zakamarki
Rok wydania – 2023
Oprawa – twarda
Format – 15,5 x 20,5 cm
Ilość stron – 128
Wiek – 6+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂

Dodaj komentarz