Kategorie
książka wiek 5

Czy wróżka Zębuszka istnieje? – wiek 5+

Urzekła mnie ta książka przeogromnie. Niech Was nie zwiedzie jej tytuł, temat jest jak najbardziej poważny ale oczywiście nie dosłowny.
Każdy z nas chce, żeby nasze dzieci wychować na porządnych i mądrych ludzi. Używamy wtedy magicznych sposobów, rodem z pseudo bajkolandii, aby wpoić naszym maluchom różne przydatne wartości czy zachowania. Ile razy mówicie “nie kłam Adasiu, bo Ci się nos wydłuży”? albo “jak będziesz robił głupie miny, to Ci tak zostanie”. Takie uproszczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przecież nikt nie jest idealny, ani mały, ani duży. Warto może czasami powiedzieć naszym pociechom, że też się robiło błędy ortograficzne, miało problemy z matematyką, albo nie akceptowało koloru swoich włosów. Takie rozmowy budują zaufanie, uczą odwagi, a przede wszystkim pokazują maluchom, że zawsze można pracować nad swoimi wadami i spróbować przekuć ja na zalety.
Głównym bohaterem książeczki jest Leon, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej, który bardzo chciał dowiedzieć się, czy wróżka Zębuszka naprawdę istnieje. Wstydził się jednak zapytać wprost dorosłych, więc obmyślił plan. Wpadł na pomysł, aby przeprowadzić wywiad z różnymi rodzicami swoich przyjaciół, aby zweryfikować prawdę o wróżce. Oczywiście nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi, ale za to dowiedział się od nich wielu ciekawych rzeczy w tym, jak radzili sobie oni ze swoimi wadami. Np. Pani Marta, mama Zosi, która zawsze była bardzo wysoką dziewczynką, przez co często nie była akceptowana przez rówieśników, została trenerką siatkówki, ponieważ spotkała na swojej drodze panią od wf, która doceniła jej wzrost i zaszczepiła miłość do tej gry. Pan Zbyszek z kolei, kiedy był mały robił bardzo dużo błędów ortograficznych i przez to dostawał słabe oceny. Bardzo chciał to zmienić, więc zaczął dużo czytać książek. Z czasem ortografia się poprawiła, a pasja do książek pozostała i pan Zbyszek został pisarzem.
“Czy wróżka Zębuszka istnieje?” Marty Milewskiej to bardzo mądra książka, napisana współczesnym, pełnym humoru językiem. Jest on na tyle uniwersalny, że z łatwością trafi do gustu 5 latka, 8 latka, czy nawet nastolatka. Gorąco polecam.

Tu kupisz książkę

Autor – Marta H. Milewska
Ilustracje – Anna Wiklińska
Wydawnictwo – TATARAK
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Ilość stron – 73
Wiek – 5+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂