Kategorie
książka wiek 9

Mirabelka – wiek 9+

Jest to książka, która inspiruje do ważnych rozmów o wojnie, patriotyzmie, tolerancji, niepodległości, miłości, dramacie ludzkim, odwadze, a przede wszystkim o wrażliwości i akceptacji.
Tytułowa Mirabelka to drzewko, które rosło na Muranowskim podwórku. Historia rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej, a kończy w czasach współczesnych. Mirabelka nie była zwyczajnym drzewem, ponieważ potrafiła współodczuwać razem z ludźmi. Widziała ich radość i nadzieję, ale też rozpacz i strach. Drzewo potrafiło również rozmawiać z dziećmi, które traktowała jak swoją rodzinę.
W pobliżu rosnącej mirabelki wychowywał się autor książki, Cezary Harasimowicz, który potem, jako dorosły napisał tę wzruszającą opowieść.
Na uwagę zasługują również fanatyczne ilustracje Marty Kurczewskiej, które pełne wrażliwości i barw w cudowny sposób oddają klimat opowieści.
Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze, iż pomimo, że na miejscu drzewka stoi teraz nowoczesny apartamentowiec, Mirabelce udało się powrócić na warszawski Muranów. 22 września 2018 roku niedaleko zasadzono kolejne pokolenie tego drzewa. Mam nadzieję, że podobnie jak bohaterka powieści, będą one długo świadkami wydarzeń towarzyszących Warszawie i jej mieszkańców i zainspirują kolejne pokolenia pisarzy.

Autor – Cezary Harasimowicz
Ilustracje – Marta Kurczewska
Wydawnictwo – ZIELONA SOWA
Rok wydania – 2018
Oprawa – twarda
Ilość stron – 200
Wiek – 9+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂