Kategorie
książka wiek 6

Na pewno sobie poradzisz – wiek 6+

Dziś o dość nietypowej pozycji książkowej, którą nazwałbym raczej broszurą. Jest to opowieść napisana przez mojego przyjaciela Przemka Jakóbczyka pt. “Na pewno sobie poradzisz”. Zaliczyłbym ją do gatunku survivalowej przygody z lekką nutą dreszczyku.
Główna bohaterka nastolatka Zuzia, notabene wzorowana na dziewięcioletniej córce Przemka, w wyniku niefortunnych morskich zdarzeń, dociera samotnie na wyspę. Okazuje się, że dziewczynka musi poradzić sobie z otaczającą ją dziką przyrodą i znaleźć sposób, by przetrwać w oczekiwaniu na ewentualną pomoc. Na szczęście dzięki temu, że Zuza przeszła szkolenie w Akademii Samodzielności, szybko układa sobie plan działania. Buduje szałas, potrafi wskrzesić ogień, wie jak złowić ryby wykorzystując dary natury, umie zbudować filtr do wody itp. Oczywiście nasza rezolutna bohaterka cały czas, na różne sposoby, próbuje dać znać otaczającemu światu, że jest “uwięziona” na wyspie. Czy historia się dobrze kończy? Oczywiście, że tak, ale nie o zakończenie w niej chodzi. Przemek na swoich zajęcia w Akademii Samodzielności świetnie uczy dzieciaki, jak mogą sobie poradzić w różnych trudnych sytuacjach w życiu, więc sama broszura, ubrana w interesującą historię, jest jakby kwintesencją jego misji pracy z młodymi ludźmi.

Gratulacje Przemek dla udanej próby zmierzenia się z pisarstwem. Jednak jeżeli pozwolisz, przyjmij radę od przyjaciela, w drugiej części pociągnij bardziej rys psychologiczny bohaterów, ponieważ tego mi zabrakło w “Na pewno sobie poradzisz”.

Autor – Przemek Jakóbczyk
Ilustracje – Maciek Jakóbczyk i Zuzia Jakóbczyk
Rok pojawienia się broszury – 2018
Oprawa – miękka
Dostępność – http://akademia-samodzielnosci.pl/
Wiek – 6+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂