Kategorie
książka wiek 12

Opowieści o pilocie Pirxie – wiek 12+

Bohaterem dziesięciu opowiadań jest astronauta Pirx. Początkowo był kadetem, później pilotem, nawigatorem, a następnie komandorem. Każda historia, to kolejny etap jego dojrzewania jako człowieka, pilota i dowódcy. Za każdym razem nasz bohater musiał dowieść wartości niedoskonałego człowieczeństwa w konfrontacji ze światem maszyn i cybernetycznego myślenia. Problemy jakie napotykał Pirx podczas wypraw pokazywały, jak trudna może być komunikacja między współegzystującymi cywilizacjami maszyn i ludzi. Stanisław Lem w mistrzowski sposób skonfrontował psychologię i filozofię obu społeczeństw społeczeństw. Pokazał jak w podobnych sytuacjach dochodziło do sprzeczności w rozumieniu tych samych wartości, co niejednokrotnie miało ogromny wpływ na podejmowanie bardzo ważnych decyzji. Decyzji, które często decydowały o życiu bohaterów.
“Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema to książka dla starszych i najstarszych czytelników. Pomimo, że akcja każdego opowiadania wciąga błyskawicznie, to tematy tam poruszane, “zakopane” czasami w drugiej, trzeciej, a nawet piątej warstwie tekstu, wymagają pewnego wysiłku i dojrzałości intelektualnej.
Stanisław Lem to najbardziej znany na świecie polski pisarz SF. Znać jego dzieła wypada. Lem pisał pięknie, pisał imponująco i potrafił, tworząc swoje futurystyczne wizje, celnie zdefiniować aktualne jak i przyszłe problemy współczesnego świata.

Autor – Stanisław Lem
Wydawnictwo – LITERACKIE
Rok wydania – 2012
Oprawa – twarda
Ilość stron – 520
Wiek – 12+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂