Kategorie
książka wiek 7

Różowa walizka – wiek 7+

Czy jesteśmy tolerancyjni? Czy uczymy nasze dzieci tolerancji? Jestem przekonany, że na oba pytania odpowiedź brzmi TAK. Szkopuł w tym, że w praktyce z tą tolerancją bywa różnie. Nie macie czasami wrażenia, że jest ona obwarowana tyloma “ale”, że gdzieś samej tolerancji w tolerancji jest już niewiele? Jak często w życiu sięgamy do znaczenia wartości – tolerancja, gdzie oznacza ona cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności? Zmierzenie się z poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne, naprawdę wielu osobom nie wychodzi.
“Różowa walizka” to ciekawa historia o Beniaminie, któremu babcia sprawia na urodziny nietypowy i dla niektórych dosyć skandalizujący prezent – tytułową różową walizkę. Zaczynają się toczyć o nią rodzinne wojny. Mama Beniamina kategorycznie uważa, że kolor różowy nie przystoi chłopcom, i niedopuszczalne, wręcz katastrofalne byłoby, gdyby ktoś obcy zobaczył jej synka z różową walizką. Z kolei tata chłopca jest bardziej tolerancyjny w kwestii koloru różowego i chociaż uważa taki prezent dla chłopca za dość oryginalny, to jednak nie widzi w nim nic złego. Czy Beniamin jest kimś gorszym, bo lubi kolor różowy? Kto z Was pomyślał – Oczywiście, że nie jest kimś gorszym, ale….?
“Różowa walizka” to niesięgająca po wielkie słowa, niezwykle mądra lekcja tolerancji, odwagi i wolności. Mała książeczka o wielkiej treści.

Autor – Susie Morgenstern
Ilustracje – Serge Bloch
Tłumaczenie – Iwona Janczy
Wydawnictwo – ADAMADA
Rok wydania – 2017
Oprawa – twarda
Ilość stron – 36
Wiek – 7+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂