Kategorie
aktualności książka wiek 7

Grudniowy gość – wiek 7+

Pewnego dnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Marta, która wraz z rodzicami i bratem mieszka w Sztokholmie, dowiaduje się, że do jej domu wprowadzi się kuzyn Yufus. Marta niewiele o nim wie, a to co o nim wiadomo, nie jest zbyt zachęcające. Jeszcze na domiar tego, będzie musiała oddać mu swój pokój. Rodzice Marty obiecali rodzinie chłopca, zaopiekować się nim do momentu, kiedy uda się im wyjechać z ich rodzinnego ogarniętego wojną kraju.
Yufus czuje się samotny i trudno mu się odnaleźć w obcym miejscu, a tęsknota za rodzicami jest nie do wytrzymania. Pomimo podejmowanych prób Marty, żeby jej relacje z kuzynem wyglądały na poprawne, nic z tego nie wychodzi. Sytuacja coraz bardziej się komplikuje, a niechęć wzrasta do momentu, kiedy Yusuf podczas spaceru po lesie wyjawia swoją tajemnicę.
“Grudniowy gość” Siri Spont to wzruszająca historia o miłości, tęsknocie i dziecięcych skomplikowanych emocjach. Yufus przeżywający rozstanie, ucieka w wyimaginowany świat, wciągając w niego Martę próbując w ten sposób poradzić sobie ogromnym lękiem i tęsknotą.
Oczywiście opowieść dobrze się kończy, pokazując przy tym jak nadzieja i wyobraźnia pozwalają przetrwać najgorszy czas.

Autor – Siri Spont
Ilustracje – Jansson Alexander
Tłumaczenie – Marta Wallin
Wydawnictwo – ZAKAMARKI
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Ilość stron – 100
Wiek – 7+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂