Kategorie
aktualności książka wiek 9

Jesteśmy wielcy – wiek 9+

“Jesteśmy wielcy” Amber Lee Dodd to książka, która zapada głęboko w pamięć. Zmusza do refleksji na temat szacunku i prawie do wolności. To opowieść o inności. O inności, która budzi zdziwienie, zaskoczenie, niedowierzanie, a także złośliwość i kpinę.
Dziewięcioletnia Sydney wraz rodziną mieszkają w Londynie. Pod wieloma względami jest to rodzina jak każda inna, ale po śmierci taty, ich życie mocno się komplikuje. Zaczynają się problemy finansowe, podupada sklep meblarski, który prowadzili z rodziną, a i sami sąsiedzi nie są skorzy do pomocy. Familia postanawia więc przeprowadzić się do Portsmouth, gdzie ma ich wspomóc babcia. 
Wszystkie zmiany jakie w konsekwencji tego postanowienia mają miejsce, nowy dom, nowa szkoła, nowi koledzy są dla Sydney powodem do przeżywania ogromnego stresu. Dodatkowo rodzina Goodrowów pod pewnym względem jest inna niż przeciętne rodziny w Portsmouth. Mierząca niewiele ponad 124 cm mama bohaterki, musi poradzić sobie z pełnymi kpiny spojrzeniami, niewybrednymi komentarzami, a nawet pogardą ze strony obcych ludzi. Ta niechęć przenosi się na Sydney i jej starszą siostrę Jade.
W tej trudnej sytuacji, każdy próbuje poradzić sobie sam. Sydney ucieka w świat marzeń, nie chce rosnąć, próbuje zmniejszyć się do rozmiarów mamy lub wręcz w ogóle zniknąć. Jade, dodatkowo przechodząc młodzieńczy bunt, zaczyna dziwacznie ubierać się i zadawać z towarzystwem o wątpliwej reputacji. Pojawia się palenie papierosów i picie alkoholu.  Jak to się skończy? Warto się przekonać.
Ta książka uczy, czym jest wolność, jak walczyć o siebie i szacunek jaki należy się każdemu człowiekowi. Amber Lee Dodd chce pokazać, że nie ma znaczenia jak wyglądamy, że tak naprawdę liczy się to, jacy jesteśmy i ile potrafimy z siebie dać innym, a niepowodzenia mogą stać się motorem do działania, które mogą zmienić nasze życie.

Autor – Amber Lee Dodd
Tłumaczenie – Anna Piasecka-Byra
Wydawnictwo – ZIELONA SOWA
Rok wydania – 2019
Oprawa – miękka
Ilość stron – 240
wiek – 9+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂