Kategorie
aktualności książka wiek 12

Wszystkie zaułki przeszłości. Strażnik klejnotu, tom 2 – wiek 12+

Recenzując książkę “Wszystkie zaułki przeszłości” Katarzyny Rygiel, trzeba zacząć od tego, że to kontynuacja serii “Strażnik Klejnotu”, która zaskoczyła mnie wspaniałą mieszanką historii, przygody i fantastyki. Podobnie jak w pierwszym tomie spotykamy się z naszymi ulubionymi bohaterami – Felkiem i Ulą, którzy wyruszają na kolejną ekscytującą podróż przez historię Warszawy. Jeśli zachwycił Was pierwszy tom, to ta część również was nie zawiedzie!
Tym razem młodzi bohaterowie rozpoczynają kolejną niezwykłą podróż przez czas, mając jedno konkretne zadanie – odnaleźć fortepian Fryderyka Chopina. Felek, wciąż zainspirowany poprzednimi wyprawami, nie może pozostawić bez odpowiedzi pytań o losy tego historycznego instrumentu. Ula jednak, zaabsorbowana lekcjami śpiewu i przerażona niedawnymi doświadczeniami podroży w czasie, początkowo nie zamierza dołączyć do niego. Jednak tajemniczy naszyjnik syreny zmienia wszystko i sprawia, że obydwoje zostają wciągnięci w kolejne magiczne przygody.
Książka zapewnia wciągającą fabułę, jest pełna barwnych postaci i magicznych stworzeń, takich jak syreny czy bazyliszki. Autorka umiejętnie łączy elementy fantastyczne z realiami historycznymi, przenosząc czytelnika do Warszawy czasów powstania styczniowego i okresu II Wojny Światowej. Młodzi strażnicy muszą stawić czoła wielu tajemnicom i wyzwaniom, zarówno tym z przeszłości, jak i swoim własnym. Nie brakuje również problemów i napiętych sytuacji między przyjaciółmi, co pokazuje, że nawet najbliżsi sobie ludzie mogą stać się sobie obcy, gdy brakuje komunikacji i zrozumienia.
Przygody Felka i Uli wciągają młodego czytelnika od pierwszych stron i nie pozwolą mu się nudzić przez całą lekturę. Katarzyna Rygiel, dzięki doskonałemu stylowi pisania, sprawia, że powieść jest przemyślana, dopracowana w każdym szczególe i bogata w emocje.
“Wszystkie zaułki przeszłości” to lekcja historii, jakiej wszyscy byśmy sobie życzyli – pełna przygód i fascynujących faktów. Polecam tę książkę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy chcą odkrywać historię Warszawy w niezwykle interesujący sposób. To majstersztyk literacki, który pozostawia czytelnika z zachwytem i głębokimi przemyśleniami. Bez wątpienia ta książka zasługuje na uznanie i miejsce na Waszej półce.

Autor – Katarzyna Rygiel
Ilustracje – Przemek Szukaj (okładka)
Wydawnictwo – Dwukropek
Rok wydania 2022
Oprawa – twarda
Format – 28 x 4 x 22 cm
Ilość stron – 464
Wiek – 12+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂

Dodaj komentarz